Kako deluje manualna terapija?
Manualna terapija ne uporablja zdravil ali drugih invazivnih oblik zdravljenja. Sposobnost terapevta leži v njegovem visoko usposobljenem občutku za dotik, ki omogoča prepoznavanje in odpravljanje vzrokov za težave.
Če se pojavijo težave v mišično-skeletnem sistemu (kosti, sklepna ovojnica, mišice, vezivno tkivo itd.) zaradi telesne poškodbe, slabe drže, stresa ali bolezni, so lahko prizadete funkcije živčevja. Zato je za dobro zdravje bistveno vzdrževanje ustreznih strukturnih in mehanskih funkcij, pri tem pa je treba poudariti, da mora manualni terapevt razmisliti tudi o drugih možnih vzrokih težav, vključno s čustvenimi, prehranskimi, bakteriološkimi in razvojnimi dejavniki. Vsak posameznik je edinstven in ga je treba obravnavati kot celovito osebnost.
Manualna terapija je primerna tudi za otroke.
Kaj obravnavamo z manualno terapijo?
Manualna terapija je učinkovita pri vrsti težav, med njimi so:
- težave s hrbtenico,
- težave s sklepi,
- težave z ramo,
- težave z gibljivostjo,
- težave z glavo in vratom,
- išias, vnetje živcev,
- športne poškodbe,
- revma,
- motnje prebavnega trakta,
- migrena, glavobol,
- nespečnost,
- depresija, nevroza, stres,
- idr.
Kako naj vem, da je manualna terapija varna?
Manualna terapija je ena od najbolj varnih terapevtskih tehnik.
Strukturalno funkcionalni pregled in ocenjevanje statusa osebe sta pomemben del usposabljanja za manualne terapevte, zato terapevt zna prepoznati trenutno stanje osebe, na podlagi česar se odloči za tretma z manualno terapijo ali pa osebo napoti k zdravstvenemu delavcu.